Capt. John W. Fair, USN

Captain John W. Fair, USN, Commanding Officer, July 15, 1966 – June 26, 1967

1940 – U.S.M.C.

1941 – Naval Aviation Training, Pensacola, FL

1942 – Commissioned Naval Aviator

1943 – Flight Instructor, Miami, FL

1944 – Fighter Squadron 13, Aboard USS Ticonderoga, Pacific Theatre

1944 – VF-80, aboard USS Hancock, Pacific Theatre

1947 – VF-92, Executive Officer

1948 – VF-74, Commanding Officer

1951 – Ass’t BUAER Rep. and Contractor Administrator, Detroit

1953 – Air Officer, USS Bennington

1955 – Officer-In-Charge Advanced Trng. Unit 203, Chase Field, TX

1957 – Commanding Officer, Carrier Attack Air Wing One

1959 – Staff, Commander, Fleet Air, Jacksonville, FL

1961 – Attended Naval War College

1962 – Head, Aviation Planning Requirement Branch, Office of CNO

1964 – Commanding Officer, USS Arcturus

1965 – Harvard University, Attended Advance Manaement Program

1966 – Ass’t Chief of Staff, Readiness, Commander, Naval Air Force, Atlantic

1966 – 1967 – Commanding Officer of Intrepid from July `966 – June 1967

Captain John Warren Fair reported to Intrepid from the Staff of Commander, Naval Air Force, Atlantic, where he served as Assistant Chief of Staff, Readiness.

Born at Big Point, Mississippi, Captain Fair began his career as a Marine at Quantico, VA in 1940.

As a fighter pilot in WWII, he earned the Silver Star, Air Medal with Gold Star, Navy Unit Citation, and the designation “Ace” for downing five enemy aircraft.

Born, November 19, 2910, Died, May 10, 1992

Advertisements

Capt. G. Macri, USN

Captain G. Macri, USN – Commanding Officer – May 13, 1965 – July 15, 1966

1941 – Class of 1941, USNA

1942 – USS Cincinnati

1943 – Designated Naval Aviator

– Executive Officer, Torpedo Squadron 6

1945 – Commanding Officer, Torpedo Squadron 40

– Officer-in-Charge, Advanced Training Squadron 5

1947 – Commanding Officer, Attack Squadron 175

1948 – Naval War College

1950 – Air Officer, USS Oriskany

1951 – Joint Staff, Joint Chief of Staff

1953 – Executive Officer, all Weather Attack Squadron 35

1956 – Commanding Officer, Carrier Air Task Group 2

1957 – Program Manager, BUAER, All Weather Fighter Program

1958 – Operations Officer, Carrier Division 4

1961 – Head, Air Warfare Branch, OPNAV

1962 – Commanding Officer, USS Rigel

1965 – Commanding Officer, USS Intrepid

Awards: Distinguished Flying Cross, Air medal with four stars, Presidential Unit Citation, Navy Commendation and Appropriate Campaign, Occupation and Service Medals.

CAPT Macri died 10/25/1994 and is buried in Arlington Cemetery, Section 60, Site 5872 Memorial #38791337

MISSING – Commanding Officers

MISSING Intrepid Commanding Officers 

Capt R. J. Morgan, Jun 14, ’62 – Apr 20, ‘63

Capt J. C. Lawrence, Apr 20, ’63 – Apr 31, ‘64

Capt J. G. Smith, Apr 31, ’64 – May 3, ‘65

Capt J. W. Fair, Jul 15, ’66 – Jun 26, ‘67

Capt W. J. McVey, Jun 26, ’67 – Jun 22, ‘68 …

… Died July 18, 1920

Capt V. F. Kelly, Jun 22, ’68 – Aug 1, ‘69 …

… Died, April 10, 1985

Capt H. N. Moore, Jr., Aug 1, ’69 – Apr 1, ‘70

Capt I. W. Linder, Apr 1, ’70 – Apr 30, ‘71

Capt C. S. Williams, Jr., Apr 30, ’71 – Dec 22, ‘72

Capt R. H. Barker, Dec 22, ’72 – Aug 10, ‘73

Capt L. E. Levenson, Aug 10, ’73 – Apr 22, ‘74

If anyone has any information on the above former Commanding Officers please contact former Intrepid crew member John Simonetti at cv11texfcm@gmail com

Capt. J.L. Abbot, Jr., USN, Radm (Ret)

Captain J. Lloyd Abbot, Jr., was born in Mobile, AL, on June 26, 1918. He is the son of Captain J. Lloyd Abbot, USNR (Ret), and Mrs. Helen Abbot who were both also born in Mobile.

In 1934, Captain Abbot graduated from Murphy High School of Mobile.  After attending Spring Hill College for one year, he was appointed as a midshipman at the U.S. Naval Academy. He was graduated from the Academy in 1939 and commissioned as Ensign, U.S. Navy.

Captain Abbot’s assignments at sea have included, in 1939 to the USS Enterprise (CV-6) as Assistant Navigator; during the later part of 1939 to 1941, aboard the USS Gilmer (DD-233) in various billets, the last of which was First Lieutenanant and Gunnery Officer; in 1942 to VS-1-D14 as Flight Officer; in 1943 and 1944 to VS-66 as Commanding Officer; in 1946 to 1948 to VF-42 (Aboard the USS F.D. Roosevelt) as Commanding Officer; in 1951 and 1952 to VU-4 as Commanding Officer; in 1955 and 1956 to the USS Lake Champlain (CVA-39) as Operations Officer and Executive Officer.

In 1956 and 1957 Captain Abbot was assigned to the staff of Commander Carrier Division TWO (embarked aboard the USS Coral Sea, USS Franklin D. Roosevelt, and USS Randolph) as Operations Officer; in 1960 to the USS Valcour (AVP-55) as Commanding Officer. Upon assuming command of the USS Intrepid (CVA-11) on May 24, 1961, he thus undertook his fifth command.

Shore-duty tours during Captain Abbot’s career have included; Flight Training; at the staffs of the Chief of Naval Air Training and Chief of Naval Air Basic Training; at OPNAV; at the Armed Forces Staff College; and as Executive Officer, Bancroft Hall at the U.S. Naval Academy.

Captain Abbot married the former Miss Marjorie Grubbs of Norfolk, VA, on June 21, 1941, and have three children. Their sons, oldest, Lloyd III, and Steve, both also attained Navy Captain ranks. Admiral Abbot passed away mid 2012.

Captain Abbot has one brother, CDR R.T. Abbot, (SC) USNR, and one sister, LCDR Helen T. Abbot USNR, both of whom reside in Mobile.

Ref: Mediterranean Cruise Book – 1961-1962

Capt. C.S Minter – USN

Capt. C. S. Minter, Jr. – Sept 8, 1960 – May 24, 1961

Vice Admiral Charles S. Minter, Jr.(Charlie) b. 1915; Deceased 2008, Former Commandant of Midshipmen and Superintendent USNA 1937, Commanding Officer USS Intrepid,  Sept., 1960 to May, 1961 – RADM J.A. Abbot relieved him. 

Designated as naval aviator in 1941, Admiral Minter served as a bomber pilot in antisubmarine patrols and convoy coverage flights in the North Atlantic. Later was XO of patrol squadron in Trinidad and XO of Headquarters Squadron Nine at Quonset Point, Rhode Island. 

In 1944 was assistant air officer aboard the USS Randolph when saw action in raids on Tokyo and in the Iwo Jima and Okinawa campaigns. After serving as assistant director for Tactical Test at Naval Air Test Center, Patuxent River, he assumed command of Patrol Squadron 28 which engaged in reconnaissance missions and antisubmarine patrols against Korean forces. He was CO of the Albemarle, in 1958. He also served asAssistant Chief of Staff for Readiness to Cmdr Naval Air Force, U.S. Atlantic Fleet.  He then became Commander Fleet Air Wings Pacific, with additional duty as Commander Antisubmarine Warfare Force, U.S. Pacific Fleet.

His last assignment before retirement in 1974 was Deputy Chairman of the NATO Committee in the Navy Dept. His son is Charles S. Minter, II. 

Charles S. Minter, II,  is the son of VADM C. S. Minter, Jr.

Ref: USNA Membership Log – Submitted by M. Tarrant, daughter of former Intrepid Capt. Richard K. Gaines.

Capt. E. C. Outlaw, USN

Capt. E. C. Outlaw, USN, Radm (Ret) – August 30, 1959 – September 8, 1960

OutlawEdward__Photo1

Born Sept 29, 1914 in Greenville, NC; USNA ’35, Retired, Durham, NC ’69.

 ADM Edward C. ‘Eddie’ Outlaw, who was a ne’rdowell at the Academy, became an outstanding fighter pilot during WWII. In fact, that war molded Outlaw into the leader he became. Those under his command as C.O. of the Intrepid during the late 1950s revered ‘Eddie’ Outlaw for his ‘atta boys’ for difficult tasks well done.

Midshipman Outlaw graduated 436th out of 442 in his 1935 Naval Academy class — 6th from the bottom. His is another shining example that neither class standing, nor the Naval Academy for that matter, make that much of a difference in whether one becomes a ‘warrior’ and a leader in wartime or not — it is the real world caldron of combat experience that defines and molds the leader — the kind the Navy needs now more than ever in the age of Political Correctness.

Flight Training, Pensacola ’37-’38. USS Enterprise, Scouting Squadron 6.  ’42 deployed to Pacific as XO (VC-11) flying F4F (Wildcats).  Led flight of 54 from Fiji to Guadalcanal to re-enforce Marine Corps.  He served there as leader of the Navy Fighter Group. 1943 formed VF-32 as CO.  Deployed on USS Langley.

On April 29, ’44, he led a flight of 8 Hellcats on a pre-dawn fighter sweep over Truk atoll; at dawn sighted a flight of about 36 Japanese Zeroes flying at 10,000 ft in column of V’s; first pass his flight flamed 8; then, exercising perfect discipline “Holly” Hills (4 kills) led his division to “high cover” where they accounted for seven of the enemy.  Cdr. Outlaw shot down 5 and 1 probable, fellow Ace, Dick May got 3 and Outlaw’s wingman 4.  Total for this brief action was 22 victories and 6 probables.  The action took place in less than ten minutes and was declared by COMNAVAIRPAC to be “a perfect example of air combat and air discipline.”Subsequently, he served three times in Pentagon; as CO of USS Duxbury Bay and USS Intrepid; as CO Air Group Six (Coral Sea); CO Heavy Attack Squadron 5 (NucWpns).

Selected to rank of Rear Admiral and served as Commander Naval Aviation Safety Center; Commander Carrier Division One and Task Force 77 of Vietnam ’64-’65 where he directed first sustained attacks; Commander CARDIVS 16 and 20 and Commander Hunter-Killer Force, Atlantic Fleet.

His last assignment was as Commander Fleet Aircraft Mediterranean/CTF-67/ and Maritime Air Mediterranean (a NATO organization of which he was the first commander).  Decorations: Navy Cross, Legion of Merit (3), DFC (3) Awards – Navy Cross, 2 distinguished Flying Crosses, 6 Air Medals, Presidential Unit Citation, Navy Unit Commendation, Phillipine Liberation Ribbon, American Defense Service Ribbon, Asiatic-Pacific Campaign Ribbon, American Campaign Medal, Navy Occupation Service Medal, and National Defense Service Medal.

Capt. P. Masterton – USN

Captain P. Masterton – October 4, 1958 – October 4, 1959

No information can be found

Capt. J. H. Kuhl – USN

Captain J. H. Kuhl – October 4, 1957 – October 4, 1958

No information can be found

Capt. G.L. Kohr – USN

Captain G. L. Kohr, May 26, 1955 – August 15, 1955

No information can be found.

Capt. P.P. Blackburn, Jr. – USN

Captain Paul P. Blackburn, Jr., – August 15, 1955 – September 21, 1956

Captain Blackburn was born in Seattle, WA and was a 1930 graduate of the United States Naval Academy, Annapolis, MD, and designated a naval aviator in 1932. 

He served in various carrier, observation and patrol squadrons of the fleet and was Staff Aviation Officer for the commander of the first American task force deployed to the European Theater in the early days of the war. 

In June 1942, he commanded Patrol 201 as Commanding Officer, one of the first Navy Patrol Squadrons to receive PBM aircraft. Following a tour of duty at the Bureau of Aeronautics, Washing, DC, he reported aboard the carrier USS Randolph as navigator and later became its Executive Officer. 

Following the war he was a member of the Armed Services Petroleum Board, attended the Air War College and was Assistant Chief for Operations, Training and Plans for Commander, Air Force, Atlantic Fleet.  Captain Blackburn was Commanding Officer of the USS Duxbury Bay, Flagship of Commander, Middle East Force, prior to reporting to the National War College.  From that assignment he reported to Commander, Carrier Division FOUR as Chief of Staff.

Following this he reported for duty in the Office of Naval Operations, his last duty station before reporting as Commanding Officer of the USS Intrepid

Captain Blackburn posted a letter in the 1956 Cruise Book…Clarification follows:

“For all of us who were direct participants in USS Intrepid’s Mediterranein Cruise 1956, this book is a living record of how we lived, what we did and where we went. 

It is a faithful reflection of our triumphs and our disappointments, our fears and heartaches, or achievements and our haven of fun and relaxation. 

It shows us when we stood on guard in the very forefront of our country’s defences, as Navy men have stood throughout our history against those who would threaten our homes, our families and our way of life. 

 This book will mean many different things to many people who scan its pages. To us who lived it, this book will witness that we were members of a great team, the USS Intrepid team, bound together by comaridery of service to God and our common ideas of service to our country and pride in our comradship in devotion to those ideals.

Paul P. Blackburn, Captain, U.S. Navy, Commanding U.S.S. Intrepid”

Submitted by: FCMs  J.D. McFarlan & Rich Oberheim

Capt. B.B.C. Lovett, USN

Capt. B.B. Lovett, USN – February 9, 1952 – April 9, 1952

Benjamin B. Lovett was born in Relay, MD, on February 21, 1903.

No other information is available

Ref: Mediterranean Cruise Book – 1961-1962

Capt. (Cdr) A. A. Giesser, USN

Capt. (Cmd) A. A. Giesser, USN- November 4, 1946 – March 22, 1947

(Deactivation) 

 

Commander A.A. Giesser, with eight other officers and a comparative handful of enlisted men prepared the USS Intrepid for complete deactivation. With her guns and machinery weather-proofed and rust-proofed, the Intrepid’s status was changed on March 22, 1947 to “out of commission in reserve.” 

Ref: Mediterranean Cruise Book – 1961-1962

Capt. H. G. Sanchez, USN

Captain H. G. Sanchez, USN – 11 April, 1946 – November 4, 1946

Henry Gabriel Sanchez was born in New York, NY, on December 29, 1907.

No other details are available

Capt Robert E. Blick, USN

An Educational Venue

 for former U.S.S. Intrepid (CV, CVA, CVS-11) Crewmembers

Chapter XV

Intrepid Commanding Officer

Capt Robert E. Blick – Jan 31, 1946 – Apr 11, 1946

Sorry to report no Photo nor Biography for Captain R. E. Blick can be found.

 

Captain W.T. Easton, USN

Capt. W. T. Easton, USN – Jun 18, 1954 – May 26, 1955

                                                                  No Biography available at this time

 

                                                                   Recommissioning 1st Cover Issue

                                                                 Submitted by FCM Bob Dougherty

                                                  Ref: Mediterranean Cruise Book Picture – 1954-1955